Xbox Series X

Vážení Xboxeři, po předchozím článku na téma HracíStanice 5, kde si přišli na své především Sonysté, přišel čas splatit dluh Vám, příznivcům Malého-Měkkého. Technické údaje Xbox Series X se již nějaký čas sluní ve větvích jarem prozářeného rozkvetlého internetu a čekají na naše chtivé ruce, aby si také utrhly a zpracovaly je svým osobitým způsobem, který tak rádi čtete (protože jinak byste tu teď nebyli). Jelikož však Microsoft není na herním trhu sám, nevyhneme se obligátnímu porovnávání obou konzolí a jejich slibovaných hodnot.

Souboj čísel

Jedním ze způsobů, jak získat na svou stranu více zákazníků, je samozřejmě namachrování všech těch gigabajtů, teraflopů a centimetrů v délce přívodního kabelu až do hvězdných výšin. V této disciplíně Xbox vítězí díky frekvenci proceroru 3,8 GHz a grafickému výkonu 12 TFLOPs. PS5 má 3,6 Ghz a 10,3 TFLOPs. Zejména ten rozdíl 1,7 TFLOPs by mohl znamenat slušnou výhodu, jedná se totiž o větší kapacitu pro zpracovávání mnoha věcí najednou. Xbox Series X poskytne v základní výbavě také větší SSD disk, konkrétně s velikostí 1 TB, což je oproti 825 GB u PlayStationu o několik her víc. Ostatní parametry jsou u obou konzolí shodné, avšak délka napájecího kabelu zůstává doposud záhadou, zřejmě se jí oba konkurenti snaží utajit a vyrukovat s ní v pravý čas.

Nejen čísla hýbou světem

Znát technické údaje je užitečné, ale důležitější je, jak budou využity. O Xbox Series X víme, že na něm poběží všechny hry z Xbox One, včetně zpětně kompatibilních z Xbox 360 a dokonce i několik z původního Xboxu. Zpětná kompatibilita se však bude v notné míře týkat i příslušenství. To je spolu s minule zmíněnou službou Smart Delivery slušný začátek. Co ovšem Xbox One X zatím nemá, je něco jako VR nebo Kinect, prostě nějaký ten udělátor, který by hráči poskytl zcela originální herní zážitek. Čas ukáže, jaká další esa vytáhnou Sony i Microsoft z rukávu, aby na jejich konzolích hry šlapaly prostě nejlíp.

Přesné technické parametry Xbox One Series X:

  • Procesor: 8jádrový AMD Zen 2, variabilní frekvence 3,8GHz
  • GPU: 12 TFLOPS, 52 CUs při 1,,825 GHz
  • Architektura GPU: Vlastní RDNA 2
  • Disk: vlastní SSD o velikosti 1 TB
  • Možnost přidání další, stejně rychlé 1 TB karty
  • Operační paměť: 16 GB GDDR6/320-bit
  • Šířka pásma paměti: 10 GB při 560 GB/s, 6GB při 336GB/s
  • Šířka pásma IO: 2.4GB/s (Raw), 4,8 GB/s (komprimovaná)
  • Mechanika: 4K UHD Blu-ray

Rozhodující faktory a faktury

Historie nám neustále ukazuje, že větší nemusí vždy nutně znamenat lepší. I s menším kašpárkem se dá zahrát pořádnej Cyberpunk nebo TES 6. Nakonec vždycky bude záležet především na tom, jaké hry která konzole rozjede, což zase závisí na přístupnosti jednotlivých systémů šikovným prstům vývojářů. Velkou roli bude pochopitelně hrát i cena. Jsou mezi námi dokonce i jedinci, kteří budou prostě řešit, která krabice se jim víc hodí do pokoje k televizi, skříni, psovi, partnerovi a kdovíčemu všemu. Ke konzoli se samozřejmě váže také ovladač (no, spíš připojuje), jehož schopnost dorukysednutí rozhodne o mnohém. Nám by se pochopitelně nejvíc líbilo, kdyby si všichni koupili Xbox i PS, hráli na nich spoustu her, sluníčko svítilo a na světě bylo krásně. My si je totiž budeme chtít koupit taky.

 

 


16.3.2020

Zatímco se stromy odívají novým listím, brouci si brousí sosáky a květiny vybarvují své květy kvalitními zánovními pastelkami od babičky, v dílně Microsoftu pozvolna rozkvétá nádherný černoskvoucí nový Xbox Series X. Takto složitý výkvět lidské práce vyžaduje podstatně delší přípravu, než kdejaká kytka, takže se ho dočkáme až na sklonku roku, kdy už bude zlenivělá příroda zase tlouci špačky. Už teď o něm ale víme dost, abychom mohli nenasytný kyberprostor zaplnit zcela novou stránkou. V levém rohu Xbox Series X, v pravém rohu PlayStation 5... Uprostřed natěšený pařmen: "Jen pojďte do mě, chlapáci!".

SSD RAM a Smart Delivery

Pro začátek se omlouváme za tak neomalené střílení magických formulí hned na začátku, pakliže to někoho přeměnilo na žábu, tak ať počká, až půjde kolem opačné pohlaví a zkusí koketně pohodit stehýnky. Mezi SSD a RAM skutečně nechybí čárka. Jak potvrdil Phil Spencer, nový Xbox bude umět využít část SSD pro doplnění operační paměti, což usnadní práci příliš ambiciózním vývojářům, když si omylem ukousnou víc, než by standardní RAM polkla. Naproti tomu Smart Delivery je něco úplně jiného. Když si koupíte například hru Gears 5 ve verzi pro klasický Xbox One a Microsoft vydá vylepšenou verzi na Xbox Series X, stačí se na novém Xboxu přihlásit ke svému účtu a hra už tam na Vás bude čekat!

Nová prodloužená ruka hráče

Jen se podívejte na ty ladné křivky na obrázku po pravici... Tedy, obrázek je pochopitelně hranatý, jde o ten sexy ovladač. To se pak ruka sama bez ptaní sune níž a níže ke kalhotám... A už ho máte v dlani, ten váček se zlaťáky, který prostě půjde to nového Xboxu, to se nedá nic dělat. S obroušeným tvarem by se mělo našim prstům mnohem lépe prst... hrát. Dále přibylo tlačítko Share pro rychlé sdílení snímků obrazovky či videí a namísto klasických šipek je tu hybridní D-pad, který funguje jako takové to šikovné čtverečkované kolečko, které již známe z ovladače Xbox One Elite. Nový ovladač bude kompatibilní i s Xbox One a PC a komu se nelíbí, ať si... klidně zapojí starý ovladač, protože ten na Series X poběží také.

 

 


23.12.2019

Vážený Microsofte, jelikož jsi na informace o svém novém vlajkovém tanku podobně skoupý jako Sony s PS5, dovol mi, abych Ti zde vylíčil, co si od Xboxu Series X představuji já, jakožto zástupce fanouškovské strany. Různé chytré internety píší cosi o 16GB operační paměti, GPU o síle 12 TFLOPS a speciálním AMD procesoru Zen 2. Ne, nehodlám se rozepisovat o tom, co ta zaklínadla znamenají. S takovouto výbavou si troufnu přát, aby hry na nový Xbox byly tak propracované, že budou vypadat lépe než to, co je vidět za oknem, tak dlouhé, že se nevejdou do obýváku, obsáhlé jako GTA krát Assassin na druhou a chci, aby načítání trvalo zhruba tak rychle jako ve skutečném životě. Na dodávaný NVMe SSD disk nechť se jich vejde alespoň 9 a každá aktualizace ať trvá maximálně pár vteřin a půl. Ač to zní jako sranda, parametry Series X jsou všelijaké, jen ne k smíchu.

Postav nebo polož, hlavně hraj!

Nový Xbox bude ve své základní podobě prostorově řešen podobně jako kdejaký herní počítač, neboli, jak my, češi, říkáme, vertikálně. S ohledem k dosavadním objevům v oblasti fyziky si však troufám tvrdit, že konzoli bude možno překonfigurovat do horizontální polohy (prostě to položíš na stranu). Stejně jako PlayStation se i Xbox hlásí ke zpětné kompatibilitě, která má v případě zahrnovat tituly ze všech předchozích generací. Co je pro Xbox unikátní, je slibovaná kompatibilita her s počítači nakaženými Windows, což je nářez jako blázen, obzvlášť máte-li počítač. Spolu s novou konzolí přijde na svět i exkluzivní hra Halo Infinite. Další z potvrzených hromádek štěstí se jmenuje Senua’s Saga: Hellblade II a pochopitelně dojde i na FIFA 21.

PS, Xbox, kdo je víc? Ten, kdo má oba!

Bylo by nemoudré vyhýbat se zuby nehty jakémukoliv meziznačkovému srovnávání, avšak účelem těchto článků rozhodně není určovat, zda je lepší PS, Xbox nebo vejlet do lesa. Tento rozsudek je ostatně v rukou každého na hrách závislého jednotlivce. Krom toho, až obě tyto konzole spatří světlo našeho řádně osvětleného skladu, těžko se u nás najde někdo, kdo by si na jednu z nich nechal dobrovolně zajít chuť. Dále je nutno vzít v potaz, že ač to z našeho psaní není vždy zřejmé, pořád jsme obchod, takže nakonec budeme muset vyprodat obě konzole, jinak si je nebudeme mít za co koupit pro sebe. P.S.: Tiše, neříkejte to šéfovi, ale pokud si konzole nové generace nakonec nakoupíte někde jinde (kdo by to dělal?), mohl bych se někdy stavit u Vás doma, prosííím...

Záruka24 měsíců
Xbox Series X
Vytvořeno20.04.2020
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení