PlayStation 5

Nový PlayStation (ani Xbox) nevychází zrovna každý den. Věděli jste například, že vydání PlayStation 5 je dokonce ještě vzácnější událost, než zpozorování mimozemské aktivity? Vzhledem k tomu, že se řada z nás bude chtít příští Vánoce s touto konzolí seznámit osobně, rozhodli jsme se začít PS5 trochu řešit. Vydání je stanoveno přesně na někdy mezi říjnem a prosincem 2020. Na svět má současně se základní verzí přijít i výkonnější PS5 Pro. Konzole si bude rozumět s 8K Blu-Ray disky a hry bude schopna zprostředkovat v rozlišení 4K při 120fps. Jinými slovy, ÁÁÁ, SEM S TIM!

Základní verze PlayStation 5 prý bude se svým moderním procesorem, grafickým čipem a ultrarychlým SSD diskem minimálně 2x výkonnější než PS4 Pro. Ovladač bude podle náčelníka herní a zábavní divize Sony, Jima Ryana, značně chytřejší a šikovnější než ten současný. Ne, že by si snad uměl sám vyčistit zuby a naleštit šňůru, nicméně jeho vibrační reakce na hry budou přesné, pohotové a velice detailní. Také tlačítka L2-R2 budou vyžadovat různou dávku tlaku, podle toho, co přesně budete pomocí nich nutit nebohého panďuláčka udělat. Prostřednictvím reproduktoru v ovladači budou hry poskytovat hráči různé nápovědy k ovládání a orientaci ve hře.

Pokud jde o hry (a ono o ně docela jde), vývojáři pro novou generaci se nechali slyšet, že jim jde práce pěkně od ruky. To prý neznamená jen, že na nových hrách pracují šikovní čarodějové, ale také že se vnitřní architektura PS5 zdá být uživatelsky přístupná, což je pro rychlou a kvalitní tvorbu her zásadní předpoklad. Mohlo by to mít za následek rychle rostoucí knihovnu parádních her (takže spíš hrovnu, ne?), které nás budou provázet po několik desítek příštích let. K velké radosti všech příznivců současného PS4 se Sony snaží, až se jim v Japonsku hory zelenají, o zahrnutí zpětné kompatibility. Pokud jde o konkrétní PS5 tituly, na které se všichni nejvíc těšíme, stačí prostě vzít název Vaší oblíbené série, k poslednímu číselnému vydání přičíst jedničku a doufat, že vývojáři nepřijdou rovnou s vlastní speciální matematikou. Z nečíslovatých her zmiňme například tradiční FIFA 21, Vikingy a Vikinžkami překypující Assassin's Creed: Kingdom, malého svraštělého lezouta Gluma (LOTR: Gollum) a neuvěřitelně pestrého sandboxera Watch Dogs Legion.