Jak vybrat konzoli - podrobný návod

Jak začít ve světě konzolového hraní

 Když už je na trhu tolik typů konzolí a když už je všechny máme na skladě, rozhodli jsme se udělat v nich trochu pořádek, a to i pro osoby, pro něž slovo konzole znamená pouze vodorovný nosník vysunutý ze zdi.

Tento návod může být mapou a kompasem každému nováčkovi či zvědavému kolemjdoucímu ve světě her, kde se i ty nejbláznivější sny stávají realitou. Ať už se chystáte zažít herní potěšení na vlastní kůži nebo obdarovat nějakého milého šťastlivce, doufáme, že Vám výběr usnadníme.

 Pro začátek je vhodné zmínit, že každý typ konzole má svůj početný a hlasitý fanklub. Máte-li tu možnost, zkuste se schválně zeptat několika známých hráčů, co by vám doporučili. Zároveň platí i opak – neexistuje konzole, o které by se dalo říci, že se nepovedla.


1-0 Současné konzole – když si chcete užít naplno.

V zásadě se dá jednoduše říci, že novější konzole zpravidla stojí víc, než starší a zároveň disponují lepšími grafickými možnostmi a dalšími výhodami.

-Současné konzole – PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch – se mohou pyšnit mnoha hrami, které vypadají „jako živé“, mají dlouhé, propracované příběhy a využívají zkušeností ze starších her, díky čemuž se úspěšně trefují svým fanouškům do noty.

-Další výhodou současných her je, že se o ně jejich vydavatelé stále starají. To v praxi znamená, že spousta z nich dostává pravidelné aktualizace s vylepšeními, vychází k nim rozšiřující datadisky a v online komunitě jsou stále aktuální, díky čemuž si je můžete snadno zahrát přes internet se skutečnými hráči z celého světa, účastnit se výzev a soutěží. Také vyhledávání návodů a rad k těmto hrám je velice snadné a rychlé.

-Mezi konkrétní úžasnosti, o kterých se hráčům předchozích generací ani nesnilo, patří například realistické ovládání přímo z pohledu řidiče v závodních hrách, dokonalý fyzický model zápasníků v bojovkách, obrovské otevřené světy k prozkoumání nebo ovládnutí v různých RPG hrách, nespočet taktických možností a velký výběr realistických zbraní ve válečných střílečkách a pro děti originální humor a nálož zábavných režimů spojená se srozumitelnými instrukcemi.

Když to shrneme, pokud chcete to nejlepší, co je momentálně na trhu a chcete hraní věnovat hodně času, je nová konzole jasná volba. Nejlepší herní zážitek poskytují Xbox One X a PlayStation 4 Pro, jelikož jsou nejvýkonnější na trhu a podporují rozlišení 4K s barevnou škálou HDR, což jsou dva aspekty, které zaručují ten nejlepší obraz.


Xbox, PlayStation, Nintendo, Tamagotchi – jak se v tom vyznat?

Microsoft s Xboxem One, Sony s PlayStationem 4 a Nintendo s…ehm, Nintendem Switch.

Objektivně se dá říci pouze tolik, že nejvýkonnější konzolí s největším potenciálem na trhu je Xbox One X. Největší výkon znamená největší možnosti pro teď i do budoucna – s Xbox One X mají vývojáři nejvíce prostoru v posouvání hranic kvality nových her.

Vlastní zákaznické požadavky jsou to, co volbu usnadní.

1-1 – Exkluzivní hry

Pokud máte představu o tom, které hry chcete hrát, můžete se zorientovat podle přehledu exkluzivních her. Například závody Forza si zahrajete pouze na Xboxu One, survival horror The Last of Us na PS4 a veselé RPG Pokémon zase na Nintendu Switch.

1-2 Speciální příslušenství a styly hraní

Další upřesňující možností je unikátní příslušenství a s ním spojené používání dané konzole. PlayStation 4 má Virtuální Realitu – zařízení s brýlemi, se kterými vidíte hru tak, jako kdybyste byli přímo její součástí, včetně otáčení hlavy.

Xbox One má zase Kinect – speciální kameru, která se proslavila už u předchozího modelu, Xbox 360. Tato kamera po instalaci k obrazovce snímá hráčův pohyb a přenáší jej přímo na postavu ve hře. Výborný vynález pro aktivní hraní různých sportovních a pohybových her a ideální doplněk pro hraní s přáteli.

Jak pro Xbox One, tak pro PS4 platí, že speciální hry pro toto příslušenství jsou jednou z mnoha možností, jak a co hrát, přičemž ostatní žánry her jsou zastoupeny přinejmenším stejně bohatě.

1-3 Další výhody jednotlivých platforem

Xbox One má beze sporu největší výběr her, a to hlavně díky tomu, že dokáže spustit většinu her z předchozí generace, Xbox 360. Velice důležitým faktorem je i vysoká kvalita zpracování, a to především ovladače, který je na herním trhu bezkonkurenčně nejlepší nejen podle nás, ale i podle objektivních recenzentů. Verze Xbox One S je momentálně na trhu nejlepším kompromisem mezi cenou a kvalitou. O tom, že Xbox One X je momentálně nejvýkonnější konzolí na trhu jsme se již zmiňovali, nicméně platí to i teď, po deseti minutách.

PlayStation 4 navazuje na dlouholetou tradici konzolí Sony PlayStation v Čechách. Oplývá výbornými exkluzivními tituly, které si jinde nezahrajete. Například hra God of War se stala opravdovým „bohem“, když vyhrála cenu hra roku 2018. Pokud holdujete hazardním sportům, zkuste uprostřed rušné ulice zařvat „Last of Us zdarma!“ Oblíbený je i originální ovladač Dualshock 4 se zabudovaným reproduktorem a dotykovou ovládací plochou. Dalším velkým trumfem PS4 je spousta kompatibilního příslušenství různých značek, jako jsou například nabíjecí stojany pro ovladače nebo speciální ovládací klávesnice.

Nintendo Switch se svým provedením poněkud odlišuje od svých konkurentů. Je to taková skládací konzole, která se dá normálně připojit k televizi, ale má i vlastní displej, ke kterému se dají připojit obě funkční poloviny ovladače, čímž vznikne přenosná konzole na cesty. Oproti PS a Xboxu se Nintendo Switch více zaměřuje na párty hraní s přáteli v jedné místnosti a neklade tak velký důraz na graficky realistické hry a simulátory.

Tamagotchi slouží na rozdíl od výše zmíněných konzolí v tomto návodu pouze jako vtip.

 


2-0 Předchozí generace – za málo peněz hodně muziky

Důvody k zakoupení starší generace konzolí mohou být různé. I zapálený nadšenec do herních novinek leckdy rád sáhne po starším vydání jeho oblíbené herní série, které na nové konzoli nerozchodí a vyzkouší si, jak to všechno začalo. Důležitou výhodou starších konzolí je také nízká cena, která potěší především člověka, který si chce konzolové hraní nezávazně vyzkoušet, než se do něj ponoří úplně, nebo pro makáče, který si chce občas u hry pouze oddechnout.

PlayStation 2 byl v naší zemi vždy oblíbený a pro mnohé skýtá bezedný zdroj nostalgie. Hry z let jeho největší slávy sice neoplývají parádní grafikou současných strojů, to jim však na míře zábavy neubírá. Rodiče jej často kupují dětem, neboť má v arzenálu také spoustu dětských her za parádní ceny. 

Starším potomkům pak často pod stromečkem přistane PlayStation 3, který už má více graficky zajímavějších her v rozlišení Full HD, disponuje i internetovým prohlížečem a spoustou zabudovaných multimediálních funkcí. PS3 má dobrý poměr ceny a kvality a také jednu zcela unikátní výhodu - dá se na něm hrát online zcela zdarma! Za zmínku stojí také pohybové ovladače PS Move, na které se dá pořídit spousta nástavců a posunout se tak ještě blíž k dění na obrazovce.

Aktivní hráči ocení Nintendo Wii, které se ovládá v první řadě pohybovými ovladači a nabízí široký výběr sportovních a party her pro více hráčů. Novější Nintendo Wii U poskytuje podobným způsobem ještě o něco realističtější zážitek.

Univerzálním řešením je pak Xbox 360, který konkuroval postupně všem čtyřem výše zmíněným konzolím, zvládá Full HD i multimediální a internetové funkce, vyšel na něj obrovský výběr her, včetně mnoha zpětně kompatibilních titulů z předchozí generace (Xbox Classic) a díky Kinectu nabízí ovládání hry celým tělem, což jistě potěší rodiny s dětmi. Konzole samotná je takřka bezporuchová a snese i časté celonoční hraní. Dá se k němu dokoupit spousta kvalitních doplňků, jako jsou například bezdrátový volant, speciální ovladač ve tvaru skateboardu a tak podobně.

 


3-0 Nejstarší konzole – napínavý archeologický výzkum

Ponoříme-li se hlouběji do historie, dostaneme se k legendám, jako PlayStation 1 a Xbox Classic. Na těchto konzolích vyrůstala spousta začínajících hráčů a rozhodně stojí za prověření. Pokud jste nikdy na konzoli nehráli a chcete vzít věci pěkně popořadě, určitě doporučujeme zkusit jeden z těchto dvou typů, které u nás seženete ve výborné kvalitě. Právě na těchto veteránech vyšly první díly dnes populárních sérií, jako jsou například akční adventura Tomb Raider, závodní simulátory Gran Turismo a Forza Motorsport nebo třeba králové sportu FIFA a NHL. Že tyto konzole nesmí chybět ve sbírce žádného sběratele, snad není potřeba blíže rozepisovat.

Často se u nás objevují i starší kousky od firmy Nintendo, na kterých si můžete zahrát legendární díly Maria, Pokémonů, Zeldy a mnoho dalšího.

Za zmínku stojí i nové, zmenšené vydání PlayStationu 1, vlastním jménem PlayStation Classic, které obsahuje 20 předinstalovaných klasických PS1 her a je tak snadnou a rychlou volbou.


4-0 Přenosné herní konzole – hraj odkudkoliv

Vlastní kategorií jsou pak „konzole do kapsy“, nebo, jak my, Češi, říkáme, handheldy, které si překvapivě můžete vzít s sebou kamkoliv (třeba k zubaři asi úplně ne, ale rozumíme si).

Od Sony je na výběr původní PlayStation Portable a jeho následník PlayStation Vita. Dlouhou tradici má i Nintendo se svými modely GameBoy, GameBoy Advance, Nintendo DS, Nintendo 3DS a současným Nintendo Switch.

Kdo chce do tohoto způsobu hraní skočit po hlavě, sáhne po současném Nintendu Switch, které je coby obojživelník, kterého lze připojit k televizi, naprosto bezkonkurenční v oblasti přenosných konzolí. Vychází pro něj neustále nové hry a lákavá je také jeho široká podpora režimu pro více hráčů.

Za druhou nejlepší volbu se dá označit PS Vita,což je v současnosti nejnovější přenosná konzole od Sony. Poskytuje celou řadu zábavných her pro děti i vážnějších, graficky pěkně vyvedených titulů. Navíc se s ní můžete přes Wi-fi připojit k internetu a libovolně surfovat. 

Za nižší cenu se dá pořídit PSP neboli PlayStation Portable. Ačkoliv se jedná o starší vydání, zůstává tato konzole velice oblíbená, neboť podporuje obrovský výběr her, včetně několika zásadních titulů v oblíbených sériích. Jsou to například GTA Liberty a Vice City Stories, Need For Speed Shift nebo Prince of Persia Revelations.

Zajímavým společníkem na cesty je také Nintendo 3DS, které vyniká funkcí 3D bez použití brýlí. Dá se ovládat speciálním stylusem a využívá jedinečného systému dvou obrazovek, z nichž spodní je ovládací – dotyková a vrchní zobrazovací. Vyšla na něj řada zásadních her v sériích Pokémon, Mario a The Legend of Zelda

Sběratelé jistě ocení, že se u nás čas od času objevují i starší verze od Nintenda, které se pyšní řadou ikonických her, vysokou výdrží baterie a dají se pořídit za velmi nízkou cenu. 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení