Blokování cross-platformového online hraní

2. 7. 2018

pro www.konzoleahry.cz napsal Ondřej Kindl

sony

Microsoft odhalil už loni na herním festivalu E3, že umožní svým hráčům hrát proti PS4 a PC hráčům. Původně bylo Sony tomuto nápadu otevřeno. "Rádi se zúčastníme jakékoli konverzace s vydavateli a vývojáři, které zajímá cross-platformové hraní (online hraní mezi hráči z různých platforem – Xbox, PlayStation, PC, Nintendo atd., pozn. red.)" řekl před rokem mluvčí Sony. Před týdnem na herním festivalu E3 chtějí přejít na plné cross-platformové hraní hry Rocket Leaguea Minecraft. To umožní hráčům hrajícím na Nintendu Switch, Windows PC, Mac nebo Xbox One soupeřit mezi sebou. Jedinou chybějící součástkou se tak stává Playstation 4 od Sony.V interview s portálem Eurogamer, se Jim Ryan, vedoucí prodeje a marketingu pro PlayStation, pokusil obhájit proč Sony blokuje cross-platformové hraní. "Jsme zavázáni lidem, kteří s námi jdou online, staráme se o ně v rámci námi spravovaného PlayStation univerza," říká Ryan. "Vystavovat povětšinou hlavně děti vnějším vlivům, které nemůžeme spravovat nebo na ně dohlížet, je něco, nad čím se musíme ještě velice pečlivě zamyslet."

 

subtitle2Výmluva, s kterou Sony přišlo, by se mohla zdát opodstatněná, kdyby však nebylo Nintenda, konzole orientované především na rodiny s dětmi, které umožnilo cross-platformové hraní her Rocket-League a Minecraft na své poslední konzoli Nintendo Switch. Výmluva Sony je tedy díky tomu vnímána jako velice nepřátelská vůči svým uživatelům i ostatním, jelikož všichni konkurenti této společnosti novou funkci cross-platformového hraní zpřístupnili. Vedoucí značky Xbox Phil Spencer také není příliš spokojený s touto odpovědí. Herní server Polygon uvedl, že Spencera tato odpověď urazila "Fakt, že někdo naznačil, že neudržujeme hráče Minecraftu v bezpečí, shledávám – nejen z pohledu Microsoftu, ale i z větší herní perspektivy – jako, nevím, proč by z toho měla vůbec vznikat diskuze. Tohle neprospěje nikomu, " říká Spencer.

 controllersios.0.0

Microsoft se opakovaně snažil přemluvit Sony, aby zkusilo zpřístupnit cross-platformové hraní. "Velice rádi bychom spolupracovali se Sony a přibrali tak i hráče z Playstation 4 do našeho společného ekosystému," říká mluvčí společnosti Microsoft ve svém prohlášení pro Polygon. Dokonce i Spencer říká "dveře jsou otevřené, " povzbuzujíc tak Sony ke změně jejich stanoviska. Psyonix dokonce oznámil Polygonu, že úplné cross-platformové hraní Rocket League "by bylo plně funkční na celém světě během necelé hodiny", pokud by Sony odstranilo blokování.subtitle3Je nepravděpodobné, že by Microsoft povzbuzoval cross-platformové hraní tolik jako teď, kdyby byl v tak mocné pozici jako Sony a prodával měsíčně ve Spojených státech nejvíce konzolí. Teď když však Microsoft nedokáže soupeřit s úctyhodnými prodeji PlayStationu 4, potřebuje prosadit věci jako je například cross-platformové hraní. Sony je v mnohem silnější pozici a blokování cross-platformového hraní jednoduše pobízí lidi k tomu, aby si koupili PS4, jestli chtějí hrát se svými kamarády. Pokud jste jediný mezi vašimi přáteli, kdo vlastní Xbox One, tak budete nejspíše pouze čekat na dobu, kdy se prodeje Playstationu 4 sníží natolik, že bude muset i Sony sklouznout k nějakému tomu cross-platformovému hraní.